ZUZANA KOUTNÁ

Je mi 34 let, pocházím z Olomouce, v současné době žiji v Lipňanech u Tršic (cca 15km od Olomouce). Již přes 13 let se živím jako business poradkyně a manažerka. 

Posledních 10 let působím na volné noze.

Zákazníkům nabízím tvorbu plánů, strategií, záměrů, studií a analýz ať už pro získání dotace, investora, nebo pro potřeby společnosti, jako je markegingový plán pro zavedení nové výroby, produktu nebo vstup do nového oboru, nebo na nový trh. 

Plány a strategie nejen připravuji na papír, ale realizuji je v praxi. Mám tedy nepřeberné množství zkušeností, jak dostat plán z papíru do reality podnikatelského světa.

Jsem podnikatelka, poradkyně, manažerka, lektorka, markeťačka, koordinátorka a autorka mnoha záměrů, projektů a analýz s různým zaměřením a realizátorka celé řady marketinkových plánů a strategií, strategií rozvoje lidských zdrojů a také specialistka na optimalizace pracovních inovací a postupů ve firmách.

V této oblasti působím již déle než třináct let a získané bohaté zkušenosti a poznatky nyní využívám ve své lektorské a terapeutické praxi.


Mimo pracovní sféru jsem chovatelka, trenérka a ošetřovatelka fríských koní s mezinárodním působením, vlastním chovem a zázemím Na Větrné Hůrce (FB).


Používáme specifickou výchovu a výcvik koní a to formou Supernatural Horse Freestyle. Jedná se o větev přirozené komunikace založené na partnerství, přátelství a lásce ke koním. Více o Větrné hůrce...web zde.Jsem autorka metody HLM - HorseLikeMirror (kůň jako zrcadlo), terapeutka a lektorka v oblasti osobního rozvoje za pomoci koně jako asistenta.


Tato metoda vznikla na základě patnáctileté zkušenosti a pozorování vztahu lidí a koní a desetileté zkušenosti v podnikání v oboru osobního rozcoje a rozvoje firem.

Jedná se o metodu učení a poznávání prožitkem.

Více o HLM zde ...

Něco málo z mé historie .. , ale v businessu se to počítá ...


Už ve škole jsem pracovala

Již ve škole jsem se věnovala dotacím v neziskové organizaci, jako stážistka. V roce 2006 jsem zakončila školu maturitní zkouškou mimo jiné z účetnictví, marketingu a managementu. Ještě před ukončením školy jsem si založila živnostenský list a začala podnikat jako frelancerka. V té době jsem již realizovala projekty hlavně z ESF (Evropský sociální fond - podpora vzdělávání) a z MPO (Ministerstvo průmyslu a obchodu - investice do podnikání).

Začátky 2006

V roce 2006 jsem začala spolupracovat s pražskou společností zaměřenou také na získávání dotací převážně pro podnikatele. Jako externí spolupracovník jsem získala velké zkušenosti s výběrem, přípravou a realizací jak klienta, tak dotace. 

Ve společnosti mě vedl zkušený mentor, který mi hlavně v praxi pomáhal v obchodních jednáních i právní problematice. Ze začátku jsem se účastnila všech schůzek a připravovala jsem dotace k podání a následně je realizovala. 


Manažerka na plný úvazek  2008

Od roku 2008 jsem již byla "manažerkou pro dotace" při přípravě a realizaci projektů u velkých klientů, kde jsem vedla tým složený ze zaměstnanců dané společnosti dle zaměření.

Stala jsem se významným partnerem a sama jsem jednala s klienty, zajišťovala podpisy smluv a dále prováděla klienty celým procesem tvorby záměrů, marketingových plánů a strategií,  stanovování cílů, metriky pro jejich dosahování, získání finančních prostředků, včetně výběrových řízení.

V této době jsem měla na starosti 40 aktivních projektů různých velikostí v různých fázích procesu a více než 25 firem po celé ČR. 

Osamostatnění 2010

V roce 2010/2011 jsme postupně ukončili spolupráci s pražskou firmou a jela jsem si už  na vlastní triko....

V průběhu let jsem příležitostně spolupracovala i s dalšími společnostmi zaměřenými na dotační problematiku (největší Enovation s.r.o., Cyrrus Advisory) . 

Připravovala jsem záměry a studie na celou řadu dotačních prostředků. Mám zkušenosti z velkého množství připravovaných záměrů z různých období i různých zaměření získání investorů, úvěrů, ČOV, INVESTIČNÍ POBÍDKY, životní prostředí, zemědělství, Úřady práce, ESF, MPO, MŠMT.

Účastnila jsem se více než desítky kontrol různých organizací, jak MPO, MF, NKÚ, CzechInvest, MŽP, a také FÚ (dotační odbor), včetně mateřských společností a investorů.


Současnost

V posledních letech se však nejvíce věnuji přípravě strategíí, záměrů, plánů a studií pro podnikatele zaměřené na investice z Ministerstva průmyslu a obchodu. Zaměřuji se na projekty výzkumu a vývoje, marketingu, potenciálu, inovací, technologie a ICT a sdílené služby, nemovitosti, úspory energií a jejich využití, školící střediska a další.

Dále se zabývám sociálními podniky, jejich plánováním, řízením, tvorbou strategií v jednotlivých oblastech, vzděláváním zaměstnanců ve firmách a pod. Věnuji se také pomoci podnikatelkám se zahajováním činností, kamarádkám především s ekonomickými plány a strategiemi marketingu a  finančního plánování (cukrárna, kadeřnictví, chov a výcvik koní, cestovní agentura apod.).

Jaká jsem?


Mám nemoc - říká se jí ... "Sama to udělám nejlíp."

Každou chvíli mám pocit, že nevím dost a musím se jít něco naučit, nebo přečíst.

Mám ráda pravidla a zvyky, ale i neustálé překračování hranic.

Tvorba plánů a strategií mě provází i mimo pracovní svět - naštěstí, koně taky mají rádi režim.

Nerada si někomu říkám o pomoc...

K neuvěření okolí mě baví tabulky, počítání a ekonomika.

Jsem technický typ, mám ráda data, statistiky, tvrdá čísla a údaje, se kterými můžu pracovat.

Baví mě vymýšlet plány a strategie, hledání cest a mapování - nabíjí mě to.

Všechno plánuju jako start raketoplánu...


Ráno vstanu a udělám si plán, že si udělám plán...


Všechno potřebuji nastudovat, zanalyzovat a naplánovat - i když je to třeba jen výlet na rozhlednu.

Jednou z mých největších předností je moje koncovka, schopnost překonat problémy, najít řešení, donutit spolupracovníky k akci.

Jsem samostatná, soběstačná a mám ráda spravedlnost, mám organizační, manažerské a vizionářské schopnosti.

Marketingové teorie a uvádění do praxe je moje vášeň.

Mám zkušenosti se stresem a prací pod tlakem - investoři, klienti, realizace, provoz, výsledky.

Často o mě říkali, že jsem drzá - převážně když se jim nedařilo ignorovat můj názor.

Milníky


2001

Stáž a později brigáda v neziskové organizaci zabývající se podporou a tvorbou záměrů a vzdělávacích programů.

2004

Založení živnostenského listu na poradenskou a vzdělávací činnost.

2006

Ukončení střední školy maturitní zkouškou z marketingu, managementu a účetnictví

Příprava, podání a zahájení dvouleté realizace prvních projektů na vzdělávání (Střední hotelnická škola Jeseník, Viden s.r.o, AZ marketing s.r.o.)

2007

Zahájení spolupráce s pražskou společností.

Příprava, podání a realizace prvních dvou velkých projektů na inovace ve výrobě, zavedení nové výroby a uvedení nových výrobků na trh. První velká marketingová studie.

První zakázka na  projekt nad 60 mil. Kč.

2008

Více než 40 podaných projektů a záměrů, podání prvního projektu nad 120 mil. Kč. Realizace 15 projektů současně.

Stala jsem se partnerkou při jednání s klienty a uzavírání velkých smluv.

2009

Zrealizováno více než  25 projektů nad 10 mil. Kč, 5 realizovaných projektů nad 80 mil. Kč.

Klientská základna více než 100 zákazníků s záměry nad 10 mil. Kč. Realizace 6 velkých marketingových analýz a strategií.

Podání prvního projektu za 500mil. Kč.

2010

Realizováno současně 25 projektů, 40 záměrů v přípravě a plánování. Záměry v průměrné velikosti nad 20 mil. Kč

Koupila jsem si prvního koně.

2011 -2015

Osamostatnění. Vlastní klientská základna. Podání druhého významného projektu na 500 mil.Kč

Bylo toho tolik, že už ani nevím ... :-)

2015 -Celkem 10 koní, narození a odchov 3 hříbat.

2016

Vyhoření ... nějaká práce, ale nechce se mi na to ani myslet.

Realizace výcviku koní, na stáji 11 koní, narození a odchov 2 nových hříbat, zahájení individuálních terapií HLM s koňmi (více než 30 terapií měsíčně).

2017-2018

Příprava a realizace velkých investičních plánu pro sociální služby a ubytování. 

Realizace řady technologických projektů. a projektu na výzkum a vývoj. 

Narození a odchov 1 hříbátka, ještě pořád máme 10 koní.

2019

Příprava dalších projektů na výzkum a vývoj. Realizace nadnárodního projektu na poskytování služeb v ČR. Podání řady menších projektů na vzdělávání zaměstnanců. Plánování, záměr a realizace projektů z oblasti sociálního podnikání.

Realizace vzdělávání zaměstnanců pro firmy.

Úspěšný prodej koní holandským a francouzským chovatelům, konečný stav 4 koně ve stáji.  

"Budoucnost patří těm, kdo věří v krásu svých snů." Eleanor Roosevelt

Jak sem se dostala ke koním ...

Čímž se ze mě stal .... stájník, jezdec, trenér, ošetřovatel, porodník, opravář, manažer stáje, kadeřník, holič, mastičkář...

Jako malá ...

Již jako malé dítě jsem milovala koně a svou posedlostí zaměstnávala celou rodinu. Po základní škole mě náhoda přivedla k rozhodnutí jít místo na gymnázium Hejčín na učiliště s oborem zaměřeným pouze na koně a to na chov koní a jezdec. Chtěla sem to dělat profesionálně a ne "jen chodit ke koním". Nerada bych zněla jako "slečny" z jezdeckých diskuzí, koním se věnuji profesionálně, tedy od nástupu na školu, téměř 20 let. Nastoupila jsem na školu, obor chovatel koní a jezdec, a za dobu v ní (2001-2004), jsem získala opravdu velké množství zkušeností a vědomostí s 3 letou praxí v Hřebčinci Tlumačov a Hřebčíně Napajedla naučili.

Bohužel můj sen o koních byl vždy trochu jiný a jeho významnou částí bylo i dělat to s koňmi "jinak". Dnes, když se mě někdo zeptá, jak to dělám, těžko se to vysvětluje, ale je to prostě "jinak".

Po škole...

Po škole a nástavbě jsem pochybovala, že to moje jinak je reálné. A začala jsem podnikat v oblasti poradenství. Koně mě nepouštěli, ale své "jinak" jsem spíše testovala na všech, kdo byli ochotni mě poslouchat a chtěli se svými koňmi něco změnit.

Jestliže máte sen jen tak Vás nepustí. A tak jsem si v roce 2010 koupila svého prvního fríse a byla to láska na první pohled. I přes mé bohaté zkušenosti ze školy, je svět frísů naprosto samostatná kapitola a při koupi Yvonky, mojí první kobylky, jsem měla více štěstí jak rozumu. Dva roky na to jsme si pořídili další kobylku, frísku Hinke.

V současné době (1/2020) máme 4 koně, jednoho hřebce a tři kobylky  (ještě loni - 2019 jich bylo 10).

I u koní to "Děláme jinak ..."

Žiji svůj sen a žiji koňmi, každý den. Koně máme ve vybudovaných stájích, v areálu vedle domu kde bydlím. O koně a veškeré jejich potřeby se starám sama za pomoci mé maminky, která je mi obrovskou oporou. Také zbývající část rodiny mi hodně pomáhá ať už podporou, nebo pomocí s náročnými úkoly. Každodenní úklid, péče o koně, ošetřování, trénování, ale i např. porod o to všechno kolem koní se staráme sami.

Věnujeme jim pozornost a péči jako členům rodiny a je to na nich znát. Moji koně jsou přátelští, i temperamentní jedinci, velmi hodní a klidní, vždy ochotní pracovat. Dožadují se mé pozornosti a mají chuť se s lidmi bavit a přátelit. Vyzařují zvláštní klid i energii zároveň.

Těžko se popisuje, jak vychováváte děti a stejně těžko se popisuje, jak vychovávám koně, že jsou "jiní...". V mém případě, se nejedná až tak o způsob tréninku koně, jako o výchovu. Hledám cestu k jejich srdci a nacházím tím často i tu svoji. Snažím se, aby byli koně mými partnery a přáteli, často dětmi a měli tak i takové možnosti.

Jak to vypadá? Nejjednodušším příkladem je, že mi koně mohou říct "ne". Jistěže jsou spíše jako děti a někdy říkají ne jen tak. A co je víc svobodného, než možnost se vyjádřit. Jestli vždy jejich názor respektuji? No děti taky posíláte do školy, i když píšou test. Ale podpoříte je u toho, pomůžete jim a motivujete je tak, aby i těžký úkol zvládli s pozitivním nábojem. A o to se snažím i já.

Abyste slyšeli, co koně říkají, musíte umět a hlavně chtít poslouchat. Kůň není člověk a těžko se naučí abecedu, ale má vlastní způsob komunikace. Věřím, že kůň je kůň a člověk je člověk. Ale existuje způsob jak najít cestu, a slyšet co kůň chce a nechce. Že to není vždy jednoduché? Dát 600kg zvířeti možnost říct ne a dát mu vědomě tolik svobody, se může zdát i nebezpečné. Ale když si koně uvědomí, že už nemusí křičet, začnou jen šeptat...

Jestli je to snadné? Řekla bych, že naopak. Ale kdyby to bylo jednoduché dělali by to všichni... Hlavní je vydržet, protože výsledky za to opravdu stojí.


Supernatural Horse Freestyle

Používáme specifický nejen výcvik koní, ale i jejich výchovu a to formou Supernatural Horse Freestyle. Jedná se o větev přirozené komunikace založené na partnerství, přátelství a lásce ke koním. Metoda používá minimum tlaku, jedná se o výcvik a výchovu pozitivní motivací.

Hlavními body metody je využívání přirozeného chování koní jako je zrcadlení, napojování a vlastní energie a intuice při výcviku.

HLM - HorseLikeMirror/kůň jako zrcadlo

Program je zaměřený na práci na vlastním osobním rozvoji pomocí terapie s koňmi, inspirovanou Americkou metodou HAE (Horse assisted education) a jí podobnými metodami především v USA a Německu. Unikátní na této metodě je přímý kontakt s koněm jako asistentem, v podstatě nám ukazují naše vzorce chování, vědomé i podvědomé. Snadněji si tak "hrou" s koněm můžete vyzkoušet co ve Vás opravdu je.

Jedná se o metodu učení a poznávání za asistence koní, která je ve světě využívána především pro firemní skupiny (teambulding) a individuální kaučing. Právě na tuto aktivitu využíváme naše koně, kteří jsou velmi dobře přizpůsobeni jako asistenti při seminářích. V roce 2016 jsem nabídla více individuálních terapií, které se setkali s velkým úspěchem a zájmem. Od roku 2017 jsme pokračovali v seminářích "Horselikemirror", rozšířené o nabídku v oblasti komunikace a řešení problémů pro podnikatele a manažery.


Kdo vydrží... vyhraje !

Dočetli jste až sem? To jste dobří :-) Že je to hodně informací? Dalo mi to celkem zabrat, ale když já jezdím na školení ... ráda si přečtu, jak dlouho je lektor v oboru a zajímá mě i jeho příběh...Tohle je ten můj.

Zuzka 2020

Máte dotaz? Ozvěte se...